Kényelem a stúdióban

Ahhoz, hogy zenét szerezzünk, ma már nem szükséges milliós stúdiófelszerelést használnunk. Elég egy számítógép, szoftverek, fejhallgató, vagy hangszóró. Nyilvánvaló, hogy ha profi szinten akarjuk űzni ezt a tevékenységet, akkor később be kell szereznünk egy külső hangkártyát, egy jó stúdiómonitort (hangfal) és néhány professzionális szoftvert is. Számítógépes zeneszerzés esetén a legfontosabb, hogy élvezzük azt, amit csinálunk. Nagyban rontja az élvezetet pár külső tényező, amit sokan csak utólag vesznek szempontnak.

A számítógép

Pár éve egy i3-as Intel processzoros gép, minimum 4 GB RAM felhasználásával már elegendő volt. Ebből az látszik, hogy a teljesítmény nem tűnik mérvadónak, csakhogy ahogy a gépek fejlődtek, úgy írtak a fejlesztők egyre bonyolultabb programokat. Ez a folyamat azt eredményezte, hogy ismét erősebb gépre van szükség. Nagyjából a hetedik generációs Intel processzorcsaládtól érdemes nézelődni számítógépek tekintetében, de amit ne spóroljunk ki az a RAM! Legalább 16 Gb legyen benne. A sampler alapú szoftverek sokat esznek.

Operációs rendszer

Felejtsük el végre a Windows XP rendszerét! A Windows 7 már sokkal jobb választás, de a 8.1 valamivel gyorsabb a 7-nél. Némi utólagos optimalizáció után egy stabilabb gépet kapunk. A Windows 10 európai verziója megfelelő. Az amerikai Windows 10 sajnos tele van gyári „kémprogrammal”, ami a futásteljesítményt is csökkenti, ezért inkább törekedve a stabilitásra, ezt az operációs rendszert csak akkor válasszuk, ha biztosan tudjuk, hogy nem lesz probléma vele! Bármely Windowst telepítjük, 64-bites operációs rendszeren dolgozzunk, mert a 64-bites rendszeren elfutnak a 32-bites alkalmazások is, de fordítva nem. Az OSX-ről kicsit vegyes a véleményem, kezdőként zeneszerzésre teljesen felesleges választás. Ezen kívül minden egyes OSX rendszer update után előfordul, hogy egyes zenei programok nem hajlandóak futni a géppel. A plug-in fejlesztők közössége elég rendesen ki is van akadva, hogy minden egyes alkalommal amikor kijön egy új OSX verzió, a szoftverük használhatatlanná válik. Ez a jelenség nem fordul elő Windows alatt. Ott más a gond. Alapvetően minkét operációs rendszernek megvannak a hülyeségei, így akár mindegy is lehetne milyen rendszeren akarsz dolgozni. Részemről azért a Windows a nyerő, mert én olyan mértékben használom ki az operációs rendszer tulajdonságait, amilyen módon Mac gépeken nem lehetne. A Mac gépek gördülékenyebbek, felhasználóbarátabbak, a Windows viszont előnyösebb a rá írt szoftverek területén.

Monitor

Itt nem a stúdióhangfalról beszélek, hanem a kijelzőről. LCD monitoroknál a méret nagyon fontos. Kis méretű monitor használatakor, hosszú távon a nyakunk begémberedik, mert az apró részleteket automatikusan közelről akarjuk látni. A felbontás sem mindegy. Egy FHD kijelzőn több elem is elfér, de 4k esetén túl kicsik lesznek az elolvasandó részek. Sok plugin a mai napig nincs arra potimalizálva, hogy 4K felbontás mellett is jól olvasható legyen. A monitor nem csupán egy eszköz, a szemünk világa lényeges, és ha valaki belekezd a zenei karrierjébe, garantált, hogy álmatlan éjszakákon át a gép mellett fog ülni. Használjunk a távolság függvényében nagy méretű kijelzőt, számunkra optimalizált felbontás mellett! Egyébként az asztali Mac gépek képernyője nagyon jó, ha nem túl távolról nézzük, nincs bennünk a kényszer, hogy közel hajoljunk. Egy laptop egy asztalon sajnos nem ideális, mert a fej lefelé bólint.

Pozíció

Ne használjunk túl magas asztalt, mert az egeret igen gyakran fogjuk kezelni, hosszú távon elgémberedik a csukló. A szék esetében egy mezei ülőalkalmatosság, netán egy háttámla nélküli változat a legrosszabb választás. Sajnos nem tudok egyénileg tanácsot adni, mi a számodra megfelelő, ezt mindenképpen ki kell kísérletezned, de néhány alapelv akad azért. Kényelmesen ülj, görnyedés nélkül, a kezeid támassza kartámasz, ami majdnem egy vonalban van az asztallal. A lábad úgy érjen le a talajra a székről, hogy a combod ne nyomja az ülés, a csuklód ne görbüljön amikor az egeret fogod. És a monitort nézve a fejed ne bukjon lefelé.

Lehallgató rendszer

Használjunk nyitott fejhallgatót, hogy a fül szellőzni tudjon, de ha egy mód van rá mellőzzük annak használatát amikor csak tudjuk és hangfalakon dolgozzunk! A fejhallgatók esetében számít a frekvenciatartomány lefedése, de ezt normálisan leadni szinte csak a stúdiós fejhallgatók képesek, tehát a DJ fejhallgatókat felejtsd is el.

A hangfal specifikációkat már leírtam a masteringgel foglalkozó könyvemben, ezért arra részletesen nem térek ki, de olyan stúdiómonitort válasszunk, ami lineáris, azaz az összes frekvenciatartományt lineárisan, egyenletes hangerővel adja le. Erre egy mezei Hi-Fi hangfal alkalmatlan. Miért számít ez a kényelem esetében? Leginkább az idő miatt. Sok időt spórolhatsz, ha tényleg azt hallod a hangfalból szólni, amit csinálsz.

Otthoni környezetben dolgozók számára fontos lehet a szobakorrekció használata a hangfalon. Ha a hangfalat nem tudjuk ideális környezetbe helyezni, túlcsorduló basszusokkal, találkozhatunk. Ha a fülünkbe jutó hang nem megfelelő, ez végső soron téves keveréshez vezethet. És ami fontos a kényelem kapcsán, hogy hamarabb elfárad a fülünk, pontosabban a koncentrálóképességünk csökken. Ha van lehetőségünk, javítsunk a szoba akusztikáján, vagy olyan hangfalon dolgozzunk, ahol szobakompenzáció található a mély és a magas tartományban egyaránt. A sok magas frekvencia is fáraszt.